Yeter artık, tutamıyorum kendimi, tutamıyoruz. Yılların birikmişliğiyle sitem dolu cümleler yazacağım. Belki de benim gibi insanların söylemek isteyip de söyleyemediği bir konuya parmak basacağım.

Bu ülkede meslek olarak tam anlamıyla anlaşılmayan sektörlerden biri de şüphesiz ki bilgisayar sektörü. Bilgisayar sektörü veya bilgisayarcı diyorum siz bunun için bilgisayar programcısını, bilgisayar mühendisini, grafik tasarımcısını vs. katabildiğiniz kadar katabilirsiniz.

Sanki anamızın karnından direkt bilgisayarcı olarak doğduk da hayatın bütün teknolojik yüklerini bizim üstümüze yıkmaya çalışıyorlar. Zamanında şu tarz cümleler kurulurdu; abi sen bilgisayarcıymışsın, msn heykleyebilir misin? Artık bu cümleleri bile mumla arar olduk. İşler iyice çığrından çıktı, çözümü olmayan bir yola doğru gidiyor. Geçtiğimiz aylarda uydu değişikliği nedeniyle kanalları da düzeltmek icap etti. Bu kimin işidir, tabiki televizyoncuların. Yahu adam resmen şunu dedi bana; sen bilgisayarcısın bizim uyduyu da ayarlayıver. Bilgisayarcılıkla uydu arasında nasıl bir bağ var anlamış değilim. Daha düne kadar abi sen bilgisayarcısın format atmayı bilirsin cümlesi nasıl bir evrim geçirdi de sen bilgisayarcısın şu faturaları yatırıver cümlesine dönüştü inanın aklım almıyor.

Zaten işimizi anlatmakta yeterince güçlük çekiyoruz birde böyle vakalarla karşılaşınca insan ne diyeceğini bilemiyor. Düşünün bir seo danışmanı yaptığı işi halasına, amcasına veya diğerlerine nasıl anlatacak? Veya bir veritabanı uzmanının yaptığı işi bu insanlara anlatması kolay mı? Hal böyle oluncabilgisayarcıyım abi ben diyerek o konuyu kapatmaya çalışıyoruz. Yıllarca o sektörde uğraş vermişsiniz, yetmemiş bunun okulunu da yıllarca okumuşsunuz, yetmemiş paranızı da o sektörden kazanıyorsunuz ama biri size mesleğinizi sorunca bilgisayarcıyım abi ben diyorsunuz.

Hadi yukarıdaki konuları görmezden geldik, bir şekilde alıştık diyelim. Peki yaptığımız işi beş dakikada öğrenmek isteyen insanlar ne olacak? Sen hiç sanayiye gidip tornacı bir abiye yaptığın işi beş dakikada bana da öğret diyebilir misin? Mıçtığın yere kadar kovalar. Veya 10 dakikalık işe 100 lira para mı alacaksın diyen kodaman heriflere ne demeli? Dedim ya sen yıllar boyu çalış çabala, bu işin okulunu oku, paranı kazan birde bunları duy. Ben o 10 dakikalık işi yapabilmek için yıllarca kafa patlatmışım kimin umrunda! Yok canım bu kadar da değildir diyebilirsiniz belki. O zaman sizi hemen alttaki görsele alayım.

 

webogretme

Bu alana reklam verebilirsiniz!