tumblr_njklpeNc8Y1r4cpogo1_400

Bu tablo büyük Tasavvuf Alimi Muhyiddin İbn-i Arabi’nin talebelerine nefsin hallerini ve Allah’ın rızasına kavuşma yollarını anlatsın diye hazırladığı, insanların tefekküre dalarak kendilerini tanımak için oynadığı ve Ariflerin Satrancı manasına gelen“Satranç-ı Urefa” tablosudur.

En son 101. basamak olan“visal”e giden 100 kutu ve her kutuda 1 isim vardır. Sağdan sola doğru çekilen sayıya göre ilerlenir, ve kutu değiştirilir.
Bazı kutularda yılanlar vardır, bu kutulara gelenler yılanın kuyruğunun gösterdiği kutuya geri düşerler. İşte bu nefsin bizi düşüren tuzaklı yollarını temsil eder.
Bazı kutularda oklar vardır, buraya gelince de okun gösterdiği ileri kutulara gidilir. Bu da nefsin mertebesini artıran güzel davranışları temsil eder.

Bazı kutularda oklar vardır, buraya gelince de okun gösterdiği ileri kutulara gidilir. Bu da nefsin mertebesini artıran güzel davranışları temsil eder.

Ama en etkileyici olanı ise, 91. kutuya gelen ve yanında kocaman bir yılan olan “gurur” kelimesi. Gurur öyle bir nokta ki “kemal” ile yan yana.
Kemal, Allah’ın hoşnut olduğu mükemmel kul olmayı temsil ederken, gurur 91. basamağa gelmiş nefsi 1.basamak olan zillete düşürüyor.

Necip Fazıl Kısakürek bunu şu ifadelerle anlatıyor;

 

Şeyh-i Ekber Muhiddin-i Arabi Hazretleri’nin Satrancı Urefa isimli meşhur mağfiret yolu tablosunda birtakım küçük yılanlar vardır ki, kötü huyları temsil eder ve insanı mütemadiyen aşağı kademelere düşürür. Yılanlı mıntıka geçildikten sonra da birtakım oklar vardır ki, iyi huyları temsil eder ve insanı mütemadiyen üstün kademelere uçurur. Fakat gurur, bu tabloda, her tehlike bittikten ve en üstün derece elde edildikten sonra kalan muazzam bir yılandır ki, başı kemalin taa yanında, kuyruğu da zevalin taa dibindedir. Bu yılanın başına basan, göğün yedinci katından yerin yedinci katına düşer ve mahvolur.

 

Ve dikkat çeken bir diğer isim de 87. kutudaki “muhabbet” kelimesi..
Muhabbet bu 100 isim içinde insanı “visal”e direk götüren tek kelime.

Allah bize sevgisini, O’nu sevenlerin sevgisini ve O’na yaklaştıracak amellerin sevgisini, muhabbetini nasip etsin.
Muhabbet ile..

Bu alana reklam verebilirsiniz!