Yıllar boyu günümüze kadar süregelen, kan gözyaşı ve hüznün eksik olmadığını, bölge olarak çok çile ve ızdırap çektiğimizi görmeli, huzurumuzu, rahatımızı bozmaya niyetli olanlara karşı uyanık olmalı, onlara prim vermemeliyiz.  Bu bölgenin birkaç kendini bilmez, şiddet ve kavga yanlısı kişiler yüzünden geriye gitmesine müsaade etmemeliyiz. Seçim öncesi kimse kimsenin vicdanına, iradesine ipotek koyamaz. Vatandaş hangi partiyi, yâ da hangi şahsı kendine yakın görüyorsa oyunu ona verir, buna kimsenin engel olmasına, karşı çıkmasına hakkı yoktur. Seçim bir yarış oyunudur, kim en çok halkın gönlünde taht kurmaya çalışır, istek ve taleplerine cevap verirse halk ona verir. Halkın iradesini hiçe sayarak sizi sevmesini size gönül bağlamasına zorlayamazsınız.
Yüce Allah Kuranı Kerimde şöyle buyurmaktadır: “artık sen, öğüt verip hatırlat. Sen, yalnızca bir öğüt verici -bir hatırlatıcısın. Onlara ‘zor ve baskı’ kullanacak değilsin” (GAŞİYE SÜRESİ 21.AYET)
Gayesi halka hizmet olan, ekonomik durumunu iyileştirmeye yönelik, halkın yarınlara daha umutla bakmasını sağlamaya çalışan bir siyasi parti ve mensuplarının halkı kışkırtmaya, galeyana getirmeleri af edilecek bir durum değildir. Siyasi görüş ve fikirleriniz ne olursa, hangi partiye gönül verirseniz verin, ama siyasi görüşünüzü başkasına zorla empoze edemezsiniz, anlatırsınız, dinlersiniz, eğer kendinize güveniyorsanız yorulana kadar anlatırsınız, karşı tarafın sizin gibi düşünmesini, sizin safa hemen geçmesini bekleyemezsiniz, sizin safa geçmedi diye, sizin gibi düşünmedi diye adamı ötekileştiremezsiniz, kafasını kesemezsin bu sizin haddiniz değildir. Yüreğiniz yetiyorsa onu değiştiremeden, gereken bütün ilgi ve alakayı gösterin, yardım elini uzatın ki, belki bir gün sizin safınıza geçer, işte insanlığın gereği budur. Tatlı salatalığı herkes yer önemli olan acı salatalığı yemektir.
Yüce Allah Kuranı Kerimde başka bir ayeti kerimede şöyle buyurmaktadır: “Allahtan bir rahmet dolayısıyla, onlara yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın, onlar da çevrenden dağılır giderlerdi. Öyleyse onları bağışla, onlar için bağışlanma dile.”
Burada partililer, partilerinin kazanmasından çok bölgenin kazanmasını, huzura kavuşmasını sağlamaya çalışmalıdırlar. Parti isimleri farklı, ideolojileri farklı olsa bile bölgenin menfaatini huzurunu, her şeyin önünde görüp tek çatı altında aynı mesajları vermeye çalışmalıdırlar. Eğer dertleri, çabaları memleket ve halksa öyle olur. Buradan seçime hazırlanan tüm parti liderlerine sesleniyorum, lütfen parti mensuplarınıza sükûneti öğretin halkı huzursuz etmeye kimsenin hakkı yoktur. Allahın rahmeti, bereketi, merhameti üzerinize olsun.

Bu alana reklam verebilirsiniz!